Notes from My Travels

V roce 2001 se Angelina stala Vyslankyní dobré vůle UNHCR a v roce 2003 vydala knihu s názvem Notes form My Travels (Poznámky z mých cest), kde líčí svá poznání a příběhy z uprchlických táborů v Sierra Leone, Tanzanie, Pákistánu, Kambodži a Ekvádoru. Tržby z prodeje knihy Angelina věnovala UNHCR.


Kniha začíná úvodem napsaným Angelinou

Byla jsem požádána, abych napsala úvod do mých zápisků, vysvětlila, jak moje poznámky vznikly, proč můj život vzal tento směr a proč jsem se rozhodla začít.

Když se snažím najít odpovědi, jsem si jistá tím, že jsem se navždy změnila. Jsem tak vděčná, že jsem se v mém životě rozhodla pro tuto cestu, vděčná, že jsem potkala tyto úžasné lidi a měla tuto neuvěřitelnou zkušenost.

Upřímně věřím, že kdybychom byli všichni uvědoměni, byli bychom všichni nuceni jednat.

Takže otázka nezní, jak nebo proč bych to měla udělat? Otázkou je, jak bych nemohla?

Mnoho nocí jsem seděla nad příběhy a statistikami o národních a mezinárodních tragédiích.

Četla jsem o UNHCR:

• Existuje více než dvacet milionů uprchlíků.

• Jedna šestina světové populace žije za méně než jeden dolar denně.

• 1,1 miliardy lidí nemá přístup k pitné vodě.

• Jedna třetina světa nemá elektrickou energii.

• Více než 100 milionů dětí nemají možnost navštěvovat školu. 

• Každé šesté dítě v Africe zemře před dosažením věku pěti let.

Četla jsem o různých organizacích, které provádějí humanitární práci. Četla jsem o Sierra Leone, když jsem byla v Anglii. Když jsem se vrátila do států, bylo obtížné sledovat tyto reportáže, a tak jsem zavolala do UNHCR a zeptala se, jestli mi mohou pomoci pochopit tamní situaci a podobné jinde ve světě. O tři týdny později jsem byla v Sierra Leone. 

Nevím, jak to bude bude jako kniha vypadat, jak ji čtenáři budou vnímat. Nejsem spisovatel. Jsou to jen mé poznámky. Je to jen pohled na svět, který jsem právě začala chápat - svět, který jsem nikdy nedokázala vysvětlit slovy.


Ukázky z knihy